Działanie 3.01 KREDYT EKOLOGICZNY
Termin naboru wniosków: 17 października - 30 grudnia 2024 r.
Kredyt ekologiczny jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027.
Cel działania
W ramach programu przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków oraz zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, jak również wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
Wsparcie stanowić będzie premia ekologiczna, czyli dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych, poniesionych przez przedsiębiorstwo na realizację powyższej inwestycji.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie:
Kredyt ekologiczny można przeznaczyć na:
Zmodernizowanie posiadanej infrastruktury (np. budynki, maszyny i urządzenia). Efektem modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.
Przykłady inwestycji:
- termomodernizacja budynków,
- wymiana oświetlenia na energooszczędne,
- wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń/linii technologicznych na efektywniejsze energetycznie,
- zakup i instalacja systemów zarządzania energią, systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
- instalacje OZE i magazyny energii.
Koszty kwalifikowane:
- nabycie środków trwałych,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
- studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.
Dla kogo:
- przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski (potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru),
- spełniają kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy, zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014,
- posiadają zdolność kredytową.
Kluczowe wymagania:
- Realizacja działania musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który będzie potwierdzał potrzebę i zakres wprowadzanych zmian. Wykonanie audytu energetycznego termomodernizacyjnego jest obligatoryjne, natomiast wykonanie audytu efektywności energetycznej jest fakultatywne.
- Warunkiem koniecznym będzie uzyskanie oszczędności energii na poziomie co najmniej 30% w odniesieniu do całego obszaru ujętego w projekcie.
Finansowanie:
Działanie finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021-2027
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych: BRAK
Maksymalna wartość dofinansowania: równowartość 50 mln EUR
Poziom dofinansowania: od 15 proc. do 80 proc. w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.