Automatyzacja i robotyzacja w MŚP - Działanie 1.2 FEPW 2021-2027
Termin naboru wniosków: od 1 sierpnia do 26 września 2024 r.
Krótki opis działania:
Kompleksowe wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów.
Dla kogo:
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (z wyłączeniem: m. st. Warszawa oraz powiatów: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)
Poziom dofinansowania:
-
do 85% z pomocy de minimis na usługi doradcze, w charakterze dotacji bezzwrotnej – wsparcie na usługi szkoleniowe i doradztwo (w tym audyt technologiczny i opracowanie mapy drogowej transformacji).
-
do 70% w przypadku kosztów inwestycyjnych w charakterze dotacji warunkowej – finansowanie inwestycji (w tym zakup środków trwałych)
Cel finansowania:
Kompleksowe wsparcie MŚP z makroregionu Polski Wschodniej w zakresie automatyzacji i robotyzacji, które ma na celu zwiększenie innowacyjności procesów produkcji lub usług oraz produktywności.
Do dofinansowania kwalifikują się:
- koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu technologicznego/ diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowaniem i wdrożeniem mapy drogowej
- koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia mapy drogowej
- nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane, np.: automatów, robotów, maszyn i urządzeń technologii Przemysłu 4.0
- nabycie specjalistycznego oprogramowania lub innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej
- koszty robót i materiałów budowlanych, bezpośrednio związanych z instalacją maszyn i urządzeń
- koszty usług szkoleniowych
Maksymalna kwota dofinansowania: 3 mln PLN
Kluczowe kryteria:
- realizacja projektu na obszarze Polski Wschodniej.
- przeprowadzenie audytu technologicznego i opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie
Automatyzacja i robotyzacja w MŚP – preferencje
- przedsiębiorstwa produkcyjne
- nabycie i wdrożenie robota przemysłowego lub autonomicznego robota usługowego
- wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji w ramach co najmniej dwóch etapów produkcji (technologiczny, magazynowy, transport wewnętrzny, kontrola jakości, pakowanie)
- wdrożenie innowacji produktowej (co najmniej w skali przedsiębiorstwa)
- dostosowanie miejsc pracy do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- wpływ na zieloną i zrównoważoną gospodarkę (np. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, zmniejszenie energochłonności, wykorzystanie materiałów z recyklingu, OZE)